=BlooDMaGiC=CLAN

Statistika

Jak vytvorit GB

Jelikož se zavedl nový systém GP, přináším i nový návod. Mezi hlavní změny patří přidání ikony pro posun mapy o sedm políček najednou, možnost editovat formát pozadí surovinových polí a rozdílné obrázky budov při stavbě budovy z 0. úrovně na 1. úroveň.

Všechny dotazy pište do tématu Kompletní návod na tvorbu grafických balíků - dotazy

Z čeho se skládá GP...
Grafické balíky (grafic pack)-dále GP, se zkládají ze souboru css(kaskádový styl) a obrázků,které výsledně vidíte ve hře. Kaskádové styly (css) slouží k tomu,abyste definovali,na kterém místě bude který obrázek a kde na stránkce bude jaká barva.Kdo nerozumí kaskádovým stylům,nemusí se obávat,vystačí si i s tím,že bude upravovat jenom obrázky. Upravit tedy můžeme celé barevné schéma stránek nebo jenom budovy.
V GP se setkáme s dvěma formáty obrázků: gif a jpeg. Gif má oproti jpegu tu výhodu, že do něj lze kreslit tzv. průhlednou barvou nebo se některá z jeho barev dá nastavit jako průhledná. V místech, kde bude tato barva, bude tedy vidět pozadí za obrázkem. Dále dokáže formát gif pojmout sekvenci obrázků jdoucích po sobě. Můžeme tedy mít statický (nehýbající se) ale i animovaný (hýbající se) obrázek. To nám napomůže při tvorbě animovaných budov ale i kterých koliv jiných obrázků.

Pro začátek
Stáhněte si základní GP (po přihlášení do hry v levém menu klikněte na profil,poté na grafický balík a dole na odkaz "Stáhnout" nebo přímo zde )a uložte si ho do počítače na místo, o kterém víte, kde je.
Rozbalte jej pomocí některého z archivačních programů (Winzip , Total Commander ,a další) do nějaké složky. Měly by se vám rozbalit složka img a dva soubory kaskádových stylů unx.css a gp_check.css. Nyní máte stažené informace o celém barevném prostředí Travianu.
Pro naši další práci se vám bude hodit několik málo programů na úpravu a tvorbu obrázků, animací a css. Pro úravu obrázků mohu vřele doporučit Adobe Photoshop,z freewarových pak GIMP. Na tvorbu a úpravy animací (gif) doporučuji Macromedia Fireworks nebo freewarový Gif animator. A pro úpravu css můžete použít i obyčejný poznámkový blok nebo např. Style Master. Používání těchto programů je někdy celkem složité, a proto se jím nebudu zde zabývat. O rady s používáním se popř. obraťtě na mé ICQ nebo mail nebo ještě lépe na fórum.

Pitva GP
Jak jsem již, psal v souboru unx.css najdete v kódování css informace o barvách a o tom, který obrázek se přiřadí kterému domu nebo místu na stránce. Soubor gp_check.css je neméně důležitý. Ten tu je kvůli ověřování GP v profilu. BEZ NĚHO BY OVĚŘENÍ NEPROBĚHLO! Podíváme se,co najdeme ve složce img.
Po otevření složky najdeme další dvě podsložky (cz, un) a obrázek gp_preview.gif). Gp_preview.gif se zobrazí v profilu pod záložkou Grafický balík pokud je přístupová cesta správná. Do našich dvou složek jsou rozmístěny všechny obrázky nadpisů, budov a ikonek. V každé složce dále naleznete další podsložky. V následujícím výpise bude napsáno,v které složce je jaká podsložka a co v ní najdete

cz
 • a - loga travianu a travianu plus
 • b - všechna tlačítka (buttons)
 • f - ikony a smajlíci fóra ve hře
 • msg - pozadí-blok ve zprávách
 • t1 - nadpisy na hlavních stránkách travianu, pozadí návodu
 • t2 - nadpisy v registraci účtu

un
 • a - pozadí návodu, ikonky (štíty a meče bojů, kolečka aktivity hráčů,...)
 • g - budovy, podklad vesnice, surovinová pole
  • s - čísla úrovní surovinových polí
 • l - ikony horního menu ve hře (přehled vesnice, centrum vesnice, mapa,...), několik dalších obrázků
 • m - poklady map, vesnice, mapy, obrázky přírody
 • m - obrázky upgradů, zatim nevím k čemu sloužící
 • r - ikony surovin a dalších blbostí
 • u - ikony všech vojenských jednotek a bojovníků
 • u2 - Obrázky bojových jednotek v návodu
Podrobný seznam souborů najdete v příloze

Po prohledání složek GP by ste se měli začít trochu orientovat i v css souboru. Podle názvů obrázků naleznete který příkaz patří ke které budově a místu. Rozebírat zde celé css by nemělo smysl. V příloze najdete odkaz na css s českými poznámkami, které vás navedou, které vlastnosti patří ke kterým částem a místům na stránkách.

Úprava obrázků
GIF
Jako první se podíváme na gify, kterých je v GP asi nejvíc. Jak jsem již zmínil, nespornou výhodou gifů je jejich možnost průhlednosti. Další výhodou je, že gif může být statický, ale i animovaný (pohyblivý). Každý obrázek je obdélníkový. I když nejsou jeho strany vidět, samotný obrázek je nějaký obdélník. Pokud tedy chceme, aby se na mapě zobrazil jenom domeček a ten zbytek byl průhledný a bylo vidět pozadí, použijeme gif. V travianu se využívá tzv. překrývání. Kdy podkladem je pozadí vesnice a to je poté překrýváno budovami, které mají definovanou přesnou pozici na podkladu.
Gif, stejně jako většina formátů obrázků, je bitmapový. Tzn, že pokud byste si gif zvětšily, zjistíte, že je složen ze čtverečků. Každý čtvereček má nějakou barvu a ty nám dohromady vytváří mozaiku,která při dostatečném zmenšení vytváří obrázek.

V dobrém editoru by se vám po otevření gifu měla průhledná část zobrazit jako šedobílá šachovnice. V jiných programech se může zobrazit jako bílá barva. Závisí to též někdy na nastavení programu. Pomocí editoru obrázku si tedy otevřeme požadovaný obrázek (ikona, domek, ...) a začneme ho upravovat (překreslíme, dokreslíme, apod.). Popis úpravy a návody na jednotlivé programy najdete časem v přílohách.
Důležité je, že obrázek, který upravíte a budete chtít nahradit za nějaký původní, musíte uložit do stejné složky pod stejným názvem!!!
Jak jsem již psal, v css je uložena informace, na který obrazec má být použit který obrázek (název). Pokud byste tedy vaše díla ukládali pod jiné názvy, prohlížeč by bral z GP původní soubory, které jsou nadefinovány v css.
ANIMACE
Animace (animovaný obrázek) je sled za sebou jdoucích samostatných nepohyblivých obrázků. Je to jakýsi pás obrázků, které když přehrajete rychle za sebou, tak vám utvoří pohyb. Na tom se zakládá i dnešní animace filmová. Webové animace jsou ve formátu gif a dnes i flash. V travianu je použit pouze gif. Proto pokud chcete vytvořit animaci, musíte vytvořit několik obrázků, které jsou stejné, jen se vždy na dalším snímku nějaký kousek posune a po přehrání nám vytvoří souvislý pohyb. Opět použití programů bude popsáno v přílohách.

JPEG
Posledním typem jsou jpegy. Jsou to statické obrázky. Jsou použity na pozadí vesnic apod. Jejich překreslování a změna je podobná jako u gifů. Zde neni moc co rozepisovat.


Kaskádové styly v travianu
Kaskádový styl je text v určitém jazyce. Pro normálního člověka se zdá jako slátanina divné angličtiny v dvojitých závorkách. Jazyk kaskádových stylů využívají především webdesignéři. V jednotlivých částech jsou podle kódu stránek nastaveny barvy, šířky, obrázky a parametry stránek ve hře. Pro ty, kdo by se chtěli začít zajímat o css, skvělá příručka se nachází na stránkách Jak psát web.
Vy, kteří se vyznáte i v kaskádových stylech jistě velmi lehce proniknete do definic travianu. Malá potíž je v tom, že nekteré barvy nejsou definovatelné v našem css a jsou staticky nastaveny v kódu stránek. Takéž některé obrázky lze překreslit, ale nelze změnit jejich formát nebo název, protože odkazy na ně nejsou v definovatelném css. To se projeví nejvíce v přeměně statických obrázku na animované (níže).
Rozpis css a jeho odkazů bude v příloze.

Změna statických ikon na animované
Vytvoření a podstatu gifu jsme si již vysvětlili. Pokud jste si však stáhnuli základní GP, všimli jste si, že budovy se nehýbají, a dozajista budete v budoucnu chtít, aby se hýbali. Možnosti jsou dvě. Buďto si můžete stáhnout již hotový animovaný GP nebo si vlastní vytvořit.
Pokud budete vytvářet animované budovy ze statických obrázků jejich klonováním a drobnámi změnami některých jejich částí, budete muset taktéž zajít do souboru cz.css a vždy si vyhledat odkaz s daným obrázkem a přepsat u něho příponu z jpg na gif (jelikož jpegy jsou pouze statické, kdežto gify mohou být i animované). Proto doporučuji začátečníkům, aby si stáhli již hotové animované GP a pouze upravovali animace, aby se nemuseli vrtat hned v css. Stáhnout si můžete GP od Prasete nebo si vybrat jeden z uvedených přímo zde na fóru.

Výsledná realizace GP v praxi
Pokud jste tedy již vše upravili a připravili, stačí již pouze aktivovat GP. V profilu pod záložkou Grafický balík (obrázek viz výše) najdete políčko Cesta:. Sem napíšete přístupovou cestu ke složce s GP. Možnosti realizace GP jsou dvě:

 • Realizace z pevného disku
 • Realizace z webového prostoru

Nevýhodou realizace z pevného disku oproti realizaci z webového prostoru je, že přístupová cesta z pevného disku platí pouze u vás doma. Pokud byste chtěli, aby se vám GP spouštěl i na jiných počítačích, museli byste na každém vytvořit stejné složky a na stejné místo uložit GP. Jinak by se vám načetl základní GP. Pokud tedy chcete, aby GP fungoval vždy a všude, když se přihlásíte do travianu, doporučuji realizaci z webového prostoru.
REALIZACE Z PEVNÉHO DISKU
Pokud chceme, aby se nám načítal GP z disku, tedy z našeho domácího počítače, cesta bude začínat file://.Následuje přístupová cesta ke složce s GP. Pokud jsem si uložil složku s GP například na disk C:/ do složky Hry, bude přístupová cesta file://C:/Hry. Ve výsledku to funguje tak, že počítač se podívá a zjistí, že podle file:// se má podívat do počítače a podle C:/Hry na disk C do složky Hry, kde nalezne složku img a soubory unx.css a gp_check.css. Jak jsem již říkal, soubor un3.css tam nemusí být, v reálu není používán. Důležité je tedy napsat cestu do složky, kde je složka s obrázky a css soubor. Nyní už stačí provést test stisknutím tlačítka Test a následně potvrdit tlačítkem Aktivovat.
Při úspěšném testu by se vám měl nad tlačítky zobrazit barevný obrázek s nápisem. Pokud se však zobrazí červený obrázek, je něco v nepořádku. Nejprve zkuste na začátek přístupové cesty napsat file:/// místo file:// (tedy tři lomítka místo dvou). Pokud to nepomůže, mrkněte do travian faq.
REALIZACE Z WEBOVÉHO PROSTORU
Realizace z webového prostoru je o něco složitější. Pro to, aby se vám GP z webu načetl, musíte nejprve nějaký mít, popř. u někoho mít daný GP uložený. První variantou jsou již hotové GP, které majitelé uveřejňují na svých webech a je možno přímo opsat jejich přístupovou cestu a zadat ji v profilu. Pokud si však vytvoříte vlastní GP a budete ho chtít dát na web, musíte si nejdříve zřídit vlastní webový prostor. V dnešní době existuje kromě placených prostorů i mnoho freehostingů (webových prostorů zdarma). Jsou sice o poznání menší, ale pro naše účely zatim postačí. Pro příklad uveďme Webzdarma(50-150 MB), Internetové centrum(250 MB) nebo Hostuju(1000 MB). Pro zřízení prostoru se stačí na některém z daných servrů zaregistrovat (získáte tím přístupové jméno a heslo).
Poté už stačí pouze pomocí některého z FTP klientů (Total Commander, FTP Commander nebo Clear FTP), které slouží k přenosu dat z počítače na internet (na webový prostor), přenést GP.
Pro příklad: Svůj GP jsem si uložil do složky travian. Tuto složku jsem nahrál na své stránky, které mají adresu http://travian.hostuju.cz. Do přístupové cesty tedy napíšu http://travian.hostuju.cz/travian.
Všem, kteří budete ukládat svá díla na web, doporučuji psát všechny složky malými písmeny. Dělá to někdy neplechu, když složka začíná velkým písmenem...

Rozdílné prohlížeče
Jelikož mnoho z nás již dávno nepoužívá Windowsem implementovaný Internet Explorer, musím zde zmínit i ostatní prohlížeče. Ve všech, kromě IE6 a nižším, mohou vzniknout problémy s realizací GP. Velmi intuitivně jsou návody pro instalaci GP do ostatních prohlížečů popsány v travian faq.


Máme tedy probráno vše základní od začátku až po konec. V přílohách se budu více věnovat css a později i návodům na jednotlivé programy. S jakýmikoliv dotazy se prosím obracejte na fótum do místnosti dotazů k tomuto tématu nebo přímo na můj mail a ICQ. A nezapomeňte na to, že co jste nevyrobili vy, nevydávejte za své a alespoň vždy uveďte,že jste animace přebrali, protože dodržení cizích © je otázkou cti každého tvůrce!
__________________

Návod kompletně napsal Finalgrab

 
Created by MaVixXx TOPlist